Jdi na obsah Jdi na menu
 


Prenatální vývoj štěňátek

Související obrázek

 

Den Stádium vývoje štěněte Fenka
1. Krytí Krytí
Fena se nachází v období těsně před ovulací, případně už ovuluje (uvolňování vajíček). Termín krytí se neshoduje s termínem oplodnění. Vajíčko po uvolnění dozrává a je oplodnění schopné 2 dny. Spermie také “dozrávají“ (zbavují se biologicky aktivních substancí ze svého povrchu) 6-10 hod. po krytí a potom jsou oplodnění schopné 4-6 dní. Rozdíl mezi termínem krytí a termínem skutečného oplodnění může být 1 až 6 dní v závislosti na době, kdy fena ovuluje. Feně se v 1/3 gravidity nemusí věnovat nijak zvláštní pozornost. Nemění se druh, ani množství krmiva. Můžeme jí dopřát tolik pohybu, na kolik je zvyklá a sama vyžaduje. Je však dobré dbát na to, aby se v letních horlých dnech nadměrnou aktivitou příliš nepřehříval její organismus a nebyl dehydrovaný!
2. "Očištěné" spermie putují a hledají vajíčko k oplodnění. 1. den
3. Spermie z prvního krytí dosahují cíle, našli vajíčka ve vejcovodech, které vedou z vaječníků do dělohy. 2. den
4. Nastává oplodnení vajíček. 4. den
5.-11. Oplodněná vajíčka sestupují dolů vejcovody do děložních rohů. 5. den6. den7. den9. den10. den11. den
12.-13. Ranná embrya se zbavují obalů, volně se pohybují v tekutině dělohy a hledají vhodné místo pro uhnízdění. Jejich veľikost je cca 0,6 mm. 12. den13. den
14. Embrya se začínají připravovat na uhnízďování na stěně dělohy. 14. den
15. Po dobu následujících 2 týdnů se vyvíjejí důležité orgány plodů. Pozor na zásahy do organismu matky. Všechno má vliv na embrya. Nedoporučuje se v této době očkovat, odčervovat ani použít přípravky proti blechám a klíšťetům. Fena je velmi citlivá na jakékoli změny, takže neměňte denní režim, dobu venčení, typ kŕmení, místo odpočinku ani vlastní chování. Případné nutné zásahy si pečlivě značte do kalendáře, právě v tom dni se může narušit vývin některého z orgánů plodu. Do 35.dne je děloha schopná zárodek/zárodky i zcela vstřebat.
16. Uhnizďování embryí na stěně dělohy. Jejich velikost je cca 1mm.
16. den
Cecíky u feny se začínají mírně zvětšovat a růžovějí. Srst na břiše a v okolí cecíků se začíná pomalu zjemňovat a řídnout.
17. U embryí se začíná formovat hlavička a tělo, páteř a centrální nervový systém.
Je položený základ pro vývin vnitřních orgánů.
 
18.-19. Vývin vnitřních orgánů embryí. Jejich velikost je cca 2mm. 18. den19. den
20. Embrya jsou pevně uhnízděná na stěně dělohy, nadále se u nich vyvíjejí vnitřní orgány a uzavírá se nervová trubice. Velikost embryí je 4mm. 20. den
21.

Vytváří se placenta. Velikost embryí je cca 5mm. Vytváří se základ pro vývoj srdce.
21. den

Teprve od této chvíle je možné určit, zda je fena gravidní. Na ultrazvuku ještě nejsou vidět embrya, ale jsou vidět jejich plodové obaly plné tekutiny (plodové vody).
22. 22. den Začína ideální období prp ultrazvukovou diagnostiko gravidity.
U feny v tomto období může nastat ranější nevolnost a nechutenství následkem hormonálních změn a napětí v děloze. Fenka je apatycká a bez nálady. Občas se může objevit i zvracení. Pomůže rozdělit krmivo na více malé dávky a ochucení jídla. U feny se může objevit i ojedinělý neškodný výtok (čistý, nebo charakteru vaječného bílku).
23.-24. U embryí se začínají vyvíjet játra, čelisti, oči, uši, nos a nervový systém.
23. den
Ideální období pro ultrazvukovou diagnostiku gravidity.
25. U embryí sa začínají vyvíjet zuby, páteř a končetiny.
25. den
Ideální období pro ultrazvukovou diagnostiku gravidity.
26. 26. den

Ideální období pro ultrazvukovou diagnostiku gravidity.
Zkušená osoba (chovatel nebo veterinář) můžou u feny i palpačně diagnostikovat graviditu. Nyní je na to nejvhodnější doba, protože embrya mají velikost vlašských ořechů a je snadné je spočítat.
Je vhodné u feny začít omezovat namáhavý pohyb.

27.-28. Začíná zkostnatění čelistí a lebky embryí.
Jsou patrné některé části osního skeletu (páteř a žebra), plíce, srdce a játra.
28. den
Ideální období pro ultrazvukovou diagnostiku gravidity.
29. Embrya se zcela vyvinula na miniaturní pejsky. Můžete mírně zvýšit dávku krmiva. Nepřekrmujte, nadměrná váha může feně uškodit.
30. V embryích probíhá zkostnatění lebky a čelistí. 30. den
31. Růst smyslových chloupků na bradě, obočí a nose.  
32. Embrya se mění v plody a dosahují 20% porodní váhy. Fena se nachází přibližně v polovině těhotenství.
33.-34. V plodech probíhá růst prstů, zkostnatění nosu, kostí končetin a žeber.
33. den
Fena začíná měnit chování. Je klidnější a citlivější. Její břicho i vnější pohlavní orhány se začínají mírně zvětšovat.
35. 34. den Fena začíná mít zvýšenou chuť k jídlu. Je vhodné přejít na kŕmení pro gravidní feny (bohatší na proteiny) a zvýšit jeho množství o 10%. Krmnou dávku je vhodné rozdělit na 2-3x denně. Nepřekrmujte, nadměrná váha může feně uškodit.
36. Končí období pomalého tělesného růstu plodů. Plody nabírají na intenzitě růstu, probíhá ostifikace kostí, lopatky. Začíná u nich růst srst, diferencují se pohlavní orgány a dokončuje se vývoj ostatních orgánových systémů. 36. den
37.-39. Plody nabírají na intenzitě růstu, probíhá zkostnatění kostí. 37. den39. den
40. V tomto období mají plody už vytvořené prakticky všechny vnitřní orgány. Probíhá zkostnatění páteře a prstů. Oči jsou zavřené. 40. den
41.-43. Probíhá zkostnatění páteře a prstů.  
44. 44. den V tomto období se už dají nahmatat šteňátka, ale je velmi náročné určit jejich počet. Děloha zabírá už 2/3 břišní dutiny, doporučuje se krmit 3-5x denně v menších dávkach a zvýšit jeho celkové množství o 15-20 % oproti původní (před graviditou). Začínají se zvětšovat mléčné žlázy a srst okolo cecíků vypadává. Fence už v tomto období nesmíme dovolit příliš prudké a namáhavé pohyby či skoky.
45.-47. U plodů probíhá zkostnatění pánve a roste srst.  
48.-49. 48. den Fenka se začíná viditelně zvětšovat. Většinu času tráví starostlivostí o sebe, vylizuje se, její mléčné žlázy se stále víc zvětšují. Začíná být neklidná a s blížícím se termínem porodu stále víc hledá místo pro svoje šteňátka. Může začít hrabat, trhat a připravovat úkryt.
50.   Břicho feny je přeplněné štěńátky a je možné pozorovat jejich sporadický pohyb. Plody dosahují cca 75% své pôrodní hmotnosti. Tělíčka plodů mají už zformované tvary. Fena v tomto období může (ale nemusí) ztratit chuť k jídlu. Je vhodné ji krmit časteji a malými dávkami. Celkovou denní dávku je vhodné pomalu zvyšovat oproti původní (před graviditou) o 25-50%.
51.   V tomto období už může velmi sporadicky docházet k mimovolnému uvolnění pár kapek mléka z některé bradavky.
52. 52. den Fenka se viditelně zvětšuje. Často odpočívá a většinu času tráví starostlivostí o sebe.
53.-54.   Fena odpočívá a připravuje se na porod.
55.-58. V plodech začíná probíhat zvápenatění zubů.
57. den
Fena odpočívá a připravuje se na porod. Při lehkém stisknutí cecíků se může objevit mléko.
59.-60. V plodech probíhá dorůstání srsti na nose, končetinách, ocase a břiše.
63. den
Fena může začít rodit každým dnem. Dobrou pomůckou jak být připravený, je začít každé ráno a večer měřit a zaznamenávat tělesnou teplotu u feny
Krátce před porodem (12-24hod) fena většinou odmítáta jíst a dochází k poklesu tělesné teploty z 38-39°C na 36,5-37,5°C. (t.j. o 1-2°C). Může se objevit výtok plodových vod (slámově zbarvená lehko viskózní tekutina připomínající moč). Působením hormonů nadledvinek plodů dochází k uvolnění estrogenů v placentě a to vede následně k zvýšení produkce prostaglandinů (tkanivových hormonů, produkovaných přímo v děloze). Ty ukončí činnost žlutých tělísek (které udržují graviditu) a uvolní děložní krček.
61.-63. Porod Porod
Při porodu má štěně srst na celém těle, oči má zavřené, zvukovod na povrchu těla srostlý a nemá dokončené zkostnatění záprstí a zánártí.
Čerstvě narozené štěńátko je zbavené plodových obalů, starostlivě očištěné a vysušené.
Je to velmi přibližný termín, porod může nastat v rozmezí mezi 59. až 67. dnem
Předchozí hormonální změny vedou k vyvolání stahů dělohy, což následně vyvolá břišní stahy (kontrakce), přičemž se postupně vypuzují plody. Samotný průběh porodu může být u každé fenky časově velmi odlišný.